Галоўная Падаткаабкладанне фізічных асоб Указ Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 19 верасня 2017 г. № 337 “Аб рэгуляванні дзейнасці фізічных асоб” Адказы на тыпавыя пытанні

Ці мае права фізічная асоба, зарэгістраваная ў якасці індывідуальнага прадпрымальніка, пасля прадстаўлення ў рэгіструючы орган заявы аб спыненні сваёй прадпрымальніцкай дзейнасці і да завяршэння працэдуры спынення дзейнасці і выключэння такога індывідуальнага прадпрымальніка з Адзінага дзяржаўнага рэгістра юрыдычных асоб і індывідуальных прадпрымальнікаў ажыццяўляць дзейнасць, якая не адносіцца да прадпрымальніцкай у рамках патрабаванняў Указа Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 19.09.2017 № 337 «Аб рэгуляванні дзейнасці фізічных асоб» (далей – Указ № 337) і главы 35 Падатковага кодэкса Рэспублікі Беларусь?

24.11.2017
 Ответ: Так, мае.

У адпаведнасці з артыкулам 17 Грамадзянскага кодэкса Рэспублікі Беларусь (далей – ГК) грамадзяне могуць у адпаведнасці з заканадаўствам займацца прадпрымальніцкай і любой іншай не забароненай заканадаўчымі актамі дзейнасцю. У адпаведнасці з артыкулам 22 ГК грамадзянін мае права займацца прадпрымальніцкай дзейнасцю без адукацыі юрыдычнай асобы з моманту дзяржаўнай рэгістрацыі ў якасці індывідуальнага прадпрымальніка. Адносіны, звязаныя са спыненнем дзейнасці індывідуальных прадпрымальнікаў, рэгулююцца Палажэннем аб ліквідацыі (спыненні дзейнасці) суб'ектаў гаспадарання, зацверджаным Дэкрэтам Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь ад 16.01.2009 № 1 (далей – Палажэнне). Згодна з пунктам 7 Палажэння пры спыненні дзейнасці індывідуальнага прадпрымальніка ў рэгіструючы орган ва ўстаноўленым парадку  прадстаўляецца заява аб спыненні дзейнасці. Ажыццяўленне аперацый па банкаўскіх рахунках індывідуальнага прадпрымальніка, здзяйсненне ім здзелак, не звязаных са спыненнем дзейнасці, забараняюцца (пункт 10 Палажэння). Пералік відаў дзейнасці, якія не адносяцца да прадпрымальніцкай дзейнасці, змяшчаецца ў частцы чацвёртай пункта 1 артыкула 1 ГК. Акрамя таго, Указам № 337 пашыраны пералік відаў дзейнасці, якія не адносяцца да прадпрымальніцкай дзейнасці, што ажыццяўляецца фізічнымі асобамі (за выключэннем замежных грамадзян і асоб без грамадзянства, якія часова знаходзяцца і часова пражываюць у Рэспубліцы Беларусь) самастойна без прыцягнення іншых фізічных асоб па працоўных і (або ) грамадзянска-прававых дагаворах. Названыя віды дзейнасці фізічная асоба мае права ажыццяўляць без рэгістрацыі ў якасці індывідуальнага прадпрымальніка. Такім чынам, фізічнай асобе, зарэгістраванай у якасці індывідуальнага прадпрымальніка, пасля прадстаўлення ў рэгіструючы орган заявы аб спыненні сваёй прадпрымальніцкай дзейнасці, забаронена ажыццяўляць аперацыі па яго банкаўскіх рахунках, здзяйсняць здзелкі, не звязаныя са спыненнем дзейнасці. Пры гэтым заканадаўства Рэспублікі Беларусь не абмяжоўвае права такой фiзiчнай асобы на ажыццяўленне відаў дзейнасці, якія не адносяцца да прадпрымальніцкай дзейнасці.